HÜRRİYET BUMERANG

kod

Embed

Tüp bebekte merak edilen 7 soru!..

 

Tüp bebekte merak edilen 7 soru!..

 

Evli çiftlerin belli bir zaman sonra çocuk sahibi olma isteği bazen gerçekleşimiyor ve hayal kırıklığına neden oluyor...

 

Peki, hangi durumlarda ve ne zaman tüp bebek tedavisine başvurmak gerekiyor? Uzmanlar tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlere rehberlik etmesi için en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı...

Çocuk sahibi olmak her çiftin en büyük özlemi. Ancak bu özlemi bir türlü gerçekleştiremeyen çiftler günümüzde bir hayli çok. Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel'den çiflere ışık tutacak temel soruları yanıtını. İşte onlar:

- Çiftler tüp bebeği en fazla kaç defa deneyebilir?

Deneme sayısı konusunda bir sınır yok. Bazen nedeni belirsiz tutunamama problemi yaşayan çiftler, birçok denemeden sonra gebeliğe ulaşabilmektedirler. 8 ya da 10. denemeden sonra gebelik şansını yakalayan çiftlerin de öykülerine tanık olmaktayız.

- Yaş, gebe kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebekte gebe kalma şansını belirleyen birçok noktadan en önemlisi, kadının yaşıdır. Gebe kalma şansı 35 yaşından genç kadınlarda en yüksek, 35 -38 yaş arasında kabul edilebilir, 38 -40 yaş arasında azalan, 40 -42 yaş arasında yine de ümidimizi koruduğumuz, 42 -44 yaş arasında ise gittikçe düşerr.

- Transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansını belirler mi?

Tüm yaş gruplarına bakıldığında tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi yüzde  28 dolaylarında iken, çift embriyo transferi ile bu oran yüzde 45'e çıkar. Tek embriyo transferi yapılan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadır ve bunların kullanımı ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulaşılmaktadır. Ciddi derecede erkek faktörüne bağlı kısırlıkta, spermin ciddi şekil bozukluğu gösterdiği çiftlerde ve sperm üretiminin testiküler yetmezlik nedeniyle bozulduğu "azoospermik" vakalarda yine gebelik şansı düşer.  

- Gebeliklerinin başında izlenen vajinal kanamalar normal midir?

Gebe kalmış hiçbir hastada vajinal kanama normal kabul edilmemelidir ve doktora mutlaka danışılmalıdır. Fakat öte yandan da tüp bebek gebeliklerinin başında vajinal kanama ve lekelenmelere çok sık rastlanılmaktadır. Bu, mutlaka kötüye gidişin bir göstergesi olmayabilir.
    
- Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir?

Bazı tüp bebek uygulamalarında transfer edilen embrİyoların dışında elimizde geride çok iyi kaliteli embriyolar kalabilmektedir. Bu embriyoların dondurulup saklanması, aileye ileride tekrar bir gebelik şansı verebilmektedir. O nedenle embriyo dondurma hastalar için çok faydalı bir uygulamadır. Dondurulmuş embriyolar ile elde edilen bebeklerin sağlığı, doğal yolla elde edilen gebeliklerden farklı değildir.

AKDENİZ DİYETİ ŞANSI ARTIRIYOR

- Tedavi öncesi diyet önerilir mi?

Bu konuya ilişkin yeterli bilimsel çalışma verileri olmamakla birlikte; bazı çalışmalar özellikle gebelik planlamasına geçildiği dönemde Akdeniz tipi diyet (yüksek oranda bitkisel yağlar, sebzeler, balık ve baklagiller ve hafif atıştırmalıklar) ile beslenen hastalarda tüp bebek başarı oranlarının artığını göstermektedir. Akdeniz diyetindeki bitkisel kaynaklı az doymuş yağlar, yüksek folik asit ve B6 vitamini bu beslenme şeklinin üstünlüğünde belirtilen temel içeriklerdir.
 
- Ağır kaldırma gebeliğin tutunmasına etki eder mi?

Halk arasında düşünülenin aksine, transfer sonrası hareket etmek, ağır kaldırmak, seyahat etmek, öksürmek, ıkınmak, yükseğe uzanmak, transferden hemen sonra ayağa kalkmak gibi aktivitelerin gebeliğin tutunma ve devamı üzerine herhangi hiçbir olumsuz etkisi yoktur. 

SERDA KIVILCIM

Paylaşmak Güzeldir !


Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !