HÜRRİYET BUMERANG

kod

ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR? NASIL TEMİZLENİR? ALIRKEN VE SAKL

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan enginar, vücudumuzda kanı temizliyor, beyin hücrelerini yeniliyor, karaciğerle dost sebze ve daha bir çok hastalığın şifa kaynağı. İşte enginarla ilgili merak ettiğiniz şeyler.

Enginarın latince adı “cynara scolymus”, Dünya’da ve Türkiye’de kültürü yapılan bir bitkidir. Tıbbi bitki olarak ve sebze olarak kullanılır. Sinop yöresinde yabanileşmiş olarak C.cardunculus yetişmektedir. Tıbbi tedavide yaprakları kullanılır, cynarae folium etken maddesi içerir.


Sağlıklı yaşam için muhteşem bir sebze

Enginarın içinde zengin besin maddeleri saklı. Mevsiminde tüketerek enginara saklanmış zengin besinlerden faydalanabiliriz.

  • Protein ve karbonhidrat içeriyor.
  • A, B, C, D vitaminlerinden yana zengin.
  • Kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri de içerir.

Vücutta adeta bahar temizliği yapıyor!

 

Kanı temizleyen ve kandaki kolesterolü düşüren değerli bir sebze olan enginarda, kalbi besleyen enginarda inuline maddesi, yani bir tür nişasta bulunur. İnuline, vücutta levulose ve doğal şekere dönüşür, böylece midenin sindirim suyu işin içine karışmadan emilir.

  • Karaciğer yetersizliğinde toksinleri dışarı atma özelliği vardır.
  • Enginar şeker hastalarına da önerilir, çünkü kanda şeker miktarını ayarlar.
  • İçerdiği manganez ve fosfor beyin hücrelerine faydalı minerallerdir.
  • Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler.
  • Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur.
  • Prostat, meme ve rahim ağzı kanserine karşı iyi gelir.

Enginarın içinde bulunan cynarae maddesinin, hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret eden araştırmacılar, ayrıca cynarae maddesinin, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu belirtiyor.

Enginar nasıl seçilir?

İyi bir enginar ağır olmalı, yaprakları sık durumda bulunmalıdır. Eğer yaprakları açık ve yaygın ise o enginar bayattır. Enginarın ortası sert ve tüysüz olmalıdır. Bu tüylerin iğne gibi batması gerekir. Eğer sapta esmer lekeler varsa enginarın ortası çürümüştür.

Enginar nasıl temizlenir?

Önce sebzenin yaprakları ayrılır ve sökülür. Bu sökülme işi kolayca yapılır. Eğer yapraklar zor sökülüyorsa bunlar atılmalıdır. Kolay sökülen ve uçları kararmış yapraklar lezzetlidir, ancak sindirimleri biraz zordur. Orta tüylü kısma ulaştıktan sonra tüyleri ayıklanır ve kararmaması için limon suyuna batırılıp çıkarılır.

enginarı saklamanın püf noktaları

Pazardan veya marketten enginar alırken genelde kolaylık olsun diye temizlenmiş alınır, ancak bu şekilde alınan enginar hemen tüketilmezse vitamin ve minerallerini kaybeder. Dalından koparılmış enginarı birkaç gün saklamak istenirse, tazeliğini koruması için sapları kesilmemelidir. Sebze sapı ile bir vazoya konulmalı ve suyu birkaç kez değiştirilmelidir. Her su değiştirmede enginarın sapı bir santim kadar kesilmelidir.

Paylaşmak Güzeldir !


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !