HÜRRİYET BUMERANG

kod

CİLT RENGİNİN AÇMANIN BİTKİSEL VE DOĞAL YOLLARI

Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır? Cilt lekelerini engellemek için Ne yapmalıyım?

Cilt lekelerinin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekir. Burada unutulmaması gereken nokta, UV ışınlarının bir tek güneşli mevsimlerde değil,bulutlu ve karlı havalarda var olduğunu ve lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için her dönemde güneşten iyi korunmak gerektiğidir. Kış aylarında 15-20 faktör güneş koruyucular kullanmaları yeterli iken yaz aylarında daha yüksek faktör içeren güneş koruyucu kullanmak gerekir,güneş koruyucular etkilerini 3-4 saatte kaybettiğinden ve su ile temasta etkilerini yitirdiklerinden birkaç saatte bir tekrarlamakta yarar vardır. Cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için cildinizi çok iyi korumanız gerektiğini bilmelisiniz.

CİLT RENGİNİ AÇAN DOĞAL BESİNLER

Yeşil limon,

limon suyu,

zerdeçal ve 

bal cildin rengi açan doğal beyazlatıcılardır.

Salatalık suyu hem kuru hem de yağlı ciltlere daha açık renk cilde sahip olmak için uygulanabilir. Salatalık suyunu yapabilmek için salatalığı kabuğuyla beraber rendeleyin ve ezin. Çıkan sudan bir tatlı kaşığı salatalık suyunu yüzünüze uygulayın. Ayrıca günde 10 bardak su için. Böylece gözaltı morluklarınızdan kurtulursunuz.

 Aşağıdaki formüllerden birini her gün olmak kaydıyla on gün boyunca denerseniz, cildinizdeki değişimi göreceksiniz. Yalnız hazırladığınız tüm karışımları taze olarak kullanın. Ertesi güne saklamayın.

Eşit miktarlarda limon suyu ve balı karıştırarak yüzünüze ve tüm vücudunuza sürün. 15 dakika sonra duş alın. Eşit miktarlarda limon ve salatalık suyunu karıştırarak yüzünüze ve tüm vücudunuza sürün. 15 dakika sonra duş alın. Eğer cildiniz kuruysa, bal ve limon suyunu deneyin.

Yüzünüzü önce salatalık dilimleriyle ovalayın. Ardından salalık suyunu (1 tatlı kaşığı) yüzünüze sürün ve yatın. Ertesi gün yüzünüzü yıkayın.

Besan (gram flour) adı verilen nohuttan elde edilmiş unu zerdeçalla karıştırın ve yüzünüzle ensenize sürün. Kuruduktan sonra nazikçe ovalayarak çıkarın. Bu aynı zamanda vücut kıllarınızın bir süre azalmasını sağlayacaktır. 15 gün boyunca Besan (gram flour), 2 tatlı kaşığı süt ve 3-4 damla limon suyunu karıştırarak macun haline getirin ve yüzünüzle ensenize sürün. 15 dakika sonra suyla yıkayarak çıkarın. Cildinizdeki düzgünlüğü hemen fark edeceksiniz.Yüzünüze yoğurt sürün.

Yüzünüze beyaz turp veya onun suyunu sürerseniz cildinizin rengi açılacaktır. Bal, süt, yoğurt ve tahini eşit miktarlarda karıştırarak macun haline getirin ve tüm vücudunuza uygulayın. Bal ve eşit miktarda badem yağını karıştırın. Her gece yüzünüze sürerek uygulayın.

Yulaf ezmesi, domates suyu ve yoğurdu karıştırarak yüzünüzle ensenize sürün. 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın.
Zerdaçal tozunu taze limon suyu ile karıştırarak macun haline getirin ve tüm vücudunuza uygulayın. Sandal ağacı tozunu badem yağı ve sütle karıştırarak vücudunuzdaki daha koyu renk olan yerlere (ense,dudak kenarları, göz altları) masajla sürün.

Yeşil limonu dilimleyin ve yüzünüze 2-3 kere yavaşça sürtün. 5 dk bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Haftada 3-4 kez tekrar edin. Nane yapraklarını öğüterek suda ezin. Yüzünüze ve ensenize uyguladıktan sonra, 20 dk bekleyin. Ardından su ile yıkayın. 1 tutam tarçını yarım tatlı kaşığı bal ile karışırın ve bu karışımı yüzünüze her gece sürün.

Proten maskesi: 1 çorba kaşığı Urad Dal’ı (Güney Asya fasulyesi) ve 4 adet bademi ezerek macun haline getirin ve bir gece suda bekletin. Ertesi gün yüzünüze ve ensenize sürerek yarım saat bekleyin. Bu maske hem cildinizi besleyecek hem de rengini açacaktır.

4 adet bademi ezerek bir gece sütün içinde bekletin. Yüzünüze ve ensenize yatağa girmeden önce sürün. Sabah soğuk suyla yıkayın. Bu formülü 15 gün boyunca uygularsanız cildinizin rengini açacaktır.

Yağlı ciltler için cilt beyazlatma: Papaya, bal, süt ve süt tozunu karıştırarak macun haline getirin. Yüzünüze sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıayın. Cildiniz daha açık renk gözükecektir. Yumurta beyazını yüzünüze sürün.
Kuru ciltler için cilt beyazlatma: Eşit miktarlarda salatalık suyu ve balı yüzünüze ve bütün vücudunuza sürün. 15 dk bekledikten sonra yıkanın.
Koyu renk koltuk altları ve ense: Eşit miktarlardaki limon ve salatalık suyunu çay kaşığının 1/8′i kadar zerdeçal tozu ile karıştıtarak koltuk altlarınıza ve ensenize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.
Bebekler için: Haftada bir tüm vücudu badem yağı ile yağlayın ve 15 dk sonra bebeği yıkayın.

 

Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir? Cilt Lekesi tedavisi için hangi yöntemler kullanılmaktadır?
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

 Medikal Tedavi

* Bölgeye sürülen ilaçlar bazen bölgenin rengini açabilir ve ya soyucu nitelik taşıyabilir,bilinen en önemli renk açıcılar hidrokinon,kojik asit,askorbik asit olup,bazen tek tek bazen kombine şeklinde uygulanabilir,soyucu nitelikteki ilaçlar ise meyve asitleri ve ya retinoik asitlerdir ve daha derin tabakalara kadar nüfuz ederler,soyucular bazen tek başında bazen başka yöntemler ile birlikte kullanılabilirler.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Kimyasal Peeling

* Kimyasal peelingler yüzeysel,orta ve derin peeling olarak 3 gruba ayrılır. Yüzeysel ve derin peelingler doktorlar tarafından uygulanır, lekenin ve cildin özelliğine göre değişik konsantrasyonlarda kullanılabilirler. Bu meyve asit türevi ilaçlar doğru uygulandıklarında kişinin günlük aktivitelerini ve işe gitmesini etkilemezler . Cilt tipi,cilt rengi ve problemin yoğunluğuna göre seans sayısı ve seans araları (ortalama 5-10 seans haftada bir)değişebilir, derin peelingler cildin derin tabakalarına kadar soyma yaptıklarından iyileşme dönemleri ağır geçer . Doğru yapılmadığında yan etki riski fazla olduğundan çok tercih edilmezler.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Dermabrazyon

* Dermabrazyon derinin en üst tabakası olan epidermis tabakasının tamamı,d ermis tabakasının ise üst kısmının dermabrazyon cihazları kullanılarak kaldırılmasıdır.Bu cihazlar hızla dönen tel fırça yada zımpara kağıdından oluşur ve derinin orta tabakalarına kadar soyulmasını neden olur. İlk iyileşme belirtileri bir hafta içersinde başlarken,birkaç haftaya kadar cildi dış etkenlerden çok iyi korumak gerekir,sadece ameliyathane ve steril şartlarda bu konuda eğitimi olan plastik cerrah ve dermatologlar tarafından uygulanan bu yöntem keloid oluşma riski olan kişilerde kesinlikle uygulanmamalıdır.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Mikrodermabrazyon

* Mikrodermabrazyon alüminyum hidroksi kristalları kullanılarak ciltte yüzeysel peeling yapma yöntemidir.Mikro dermabrazyon bazen tek başına bazen kimyasal peelingler ile birlikte kullanılabilir,ameliyathane şartları gerekmez,ofis şartlarında uygulanabilecek bir yöntemde,problemin yoğunluğuna göre seans sayısı değişir.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Cryotherapy (Kryoterapi)

* Lekenin dondurularak ortadan kaldırılmasıdır,uygulamalar kolay ve pratiktir.uygulamada sıvı azot veya karbondioksit kullanılır,uygulamadan sonra bazen kızarıklık ve ya su toplamalar ve ona takiben koyu renkte kabuklanmalar olabilir,ortalama 2 hafta içersinde kabuklar dökülür ve daha canlı renkte canlı bir deri ortaya çıkar.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Lazer

* Karbondioksit ve Erbium Lazer kullanılabilir. Karbondioksit lazer derin soymaya neden olduklarından,uzun iyileşme dönemleri gösterirler ve kollojen bantlarında yenilenme sağladıklarından aynı anda cilt de gençleşme sağlarlar.iyileşme dönemi zor ve uzun sürelidir. Erbium lazer grubunda ise iyileşme süresi daha kısadır.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Fraksiyonel Lazer

* Fraksiyonel lazer tıpkı bir mozaik deseni gibi ciltte, ince sütunlar halinde sorunlu alanları tarar, yıpranmış hücre ve kollajeni elimine eder.

Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: IPL Lazer (Yoğunlaştırılmış Atılımlı Işık) Kuantum Lazer

* Ciltte her hangi bir soyulma yapmaksızın ciltteki lekeleri gidermektir. İşlemden sonraki ilk 2 hafta lekenin rengi koyulaşır,hafif bir kabuk tutar.10-15 gün içersinde kabuklar dökülür ve alttan daha temiz ve pürüzsüz bir cilt çıkar. Problemin yoğunluğuna göre ortalama 1-3 seans uygulama yapmak gerekir.Bu lazer çeşidi el üstündeki güneş lekeleri,dekolte ve göğüste yerleşen lekeler,yüzde ve vücuttaki kılcal damar ve varis,keloid giderilebilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir !


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !